Zbog mobilnih telefona deca se zatvorila u sobe – Uticaj društvenih mreža na život mladih
Primećeno je da deca u školi postižu slabije uspehe, da na nastavu dolaze neispavani kao i da je sve veći broj dece koja su gojazna.
Da li se sve te negativne pojave mogu dovesti u vezu sa društvenim mrežama i društvenim umrežavanjem?
– Naravno da da. Kada se od dece očekuje da se fokusiraju na učenje, oni istovremeno imaju želju da pogledaju šta je novo objavljeno na društvenim mrežama, što je naravno smetnja i može negativno uticati na učenje i koncentraciju.
Društveno umrežavanje jeste zabavnije od učenja, ali decu moramo naučiti umetnosti fokusiranja na rad koji nam je zaista važan.
Takođe, deci i tinejdžerima ja potreban san kako bi bili zdravi i kako bi učili. Deci uzrasta između 5 i 12 godina potrebno je 8 do 10 sati sna. Promene u raspoloženju, ponašanju i kognitivni problemi koji utiču na sposobnost dece da uče mogu biti rezultat nedovoljnog sna.
Uprkos tome, preko 55% dece je na društvenim mrežama noću.
Brojke nam kažu da deca i tinejdžeri uzrasta od 8 do 18 godina provode više od 53 sati nedeljno na društvenim mrežama. Po nekim studijama postoji direktna veza između gojaznosti i količinom vremena koju deca provedu pasivno: igrajući igrice, koristeći internet, gledajući zabavni sadržaj.
Deca bi trebalo da su aktivna, da se druže i igraju sa prijateljima bez ekrana koji ih deli.