Postoji li pametno rešenje za pametne telefone
Vest da su holandske vlasti zabranile mobilne telefone u školama ponovo je pokrenula raspravu trebaju li i srpske prosvetne vlasti istim putem. Dok jedni smatraju da su pametni telefoni Pandorina kutija iz koje je izašlo vršnjačko nasilje, da su razlog zbog kojeg učenici iz škola izlaze i bez znanja i bez čvrstih drugarskih veza, drugi zabranu vide kao uzaludnu i izraz nemoći.
Ministarstvo prosvete prvo je najavilo, a onda početkom ove godine i poslalo dopis školama kako bi sprečili zloupotrebu mobilnih telefona, pametnih satova, tableta… Donošenju ovog neobavezujućeg propisa prethodilo je nasilje učenika nad profesorkom engleskog jezika u trsteničkoj Tehničkoj školi. Naime, učenici su profesorku istresli na pod iz stolice, sve snimili mobilnim telefonom, a onda je snimak postao viralan.
Da li su mobilni telefoni uzrok nasilja ili su ga samo učinili vidljivijim?
– Zureći u mobilne telefone deca se ne druže, ne zbližavaju se, ne poveravaju jedni drugima… U takvoj situaciji nema saosećanja i to je onda pogodno tlo za nasilje. I ja ne mogu svu krivicu da svalim na decu, gledam i profesore koji se u zbornicama ne odvajaju od telefona. Kakva je to poruka onima koje uče – kaže za „Politiku” Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola.
Prema njegovoj evidenciji, škole koje su poslušale savet ministarstva i stavile veto na telefone u učionicama su na nivou statističke greške. Odgovor na pitanje zašto je to tako nalazi se, smatra Antić, u želji direktora škola da izbegnu sukob sa učenicima i njihovim roditeljima.
– Država ulaže ogroman novac posebno u srednje stručne škole, u kojima se đacima mora obezbediti i praksa. Ali dok ne zabrane telefone, to je bačen novac. Čudimo se kako su loši rezultati male mature. Loši su jer se ne prati na času. Ako deca u Francuskoj, Italiji, Holandiji mogu na čas bez telefona, zašto ne mogu naša – dodaje Antić.
Međutim, veliki je broj i onih koji kritikuju ovu ideju, tvrdeći da se zaključavanjem mobilnih telefona u fioku, pod tepih gura problem – sistem obrazovanja u kojem se inflacija odlikaša sudara sa nedostatkom stvarnog znanja.
Pismenosti danas nema ako ona ne podrazumeva i digitalnu pismenost, stava je profesorka srpskog jezika kraljevačke Gimnazije Marina Panić. Naša sagovornica ne spori da deca provode vreme na društvenim mrežama pasivno gledajući sadržaj koji im je serviran na e-tacni, kao i da imaju problem smanjene pažnje. Međutim, za rad kao i za nerad na času krivca ne traži na „Guglu”, već u sebi, odnosno profesorima.
– Smatram da tehnologija mora da ima svoje mesto u učionici, ali ona je u učionici samo sredstvo, nije cilj. Ako ja kao nastavnik na času ne držim pažnju svojih đaka, onda će me lako zameniti i zujanje muve, a kamoli zvuk notifikacije. Ključna stvar u učionici je poverenje, komunikacija i razmena. Ako se dogovorimo da na nekom času nema mobilnih telefona, moji učenici sami stavljaju svoje uređaje na katedru bez posebnih opomena. A ako se dogovorimo da tražimo podatke ili načine da rešimo problem, a toga verovali ili ne ima i na nastavi srpskog jezika i književnosti, sva su sredstva dozvoljena. Ali nema kvalitetnog guglanja bez kritičkog mišljenja. U momentu kada se veštačka inteligencija razvija neverovatnom brzinom, u momentu u kojem možete pre naći podatak nego otvoriti knjigu, ili pitati nastavnika, najvažnija stvar je razumeti u kom kontekstu, na koji način, od koga serviran, i sa kojim ciljem nam je dat rezultat pretrage. To je kompetencija koju moramo razviti kod učenika u školi. Prikupljanje i pamćenje podataka samo po sebi nikako nije znanje, ali znanje čini njihova vešta upotreba, razumevanje njihovih međusobnih veza i odnosa. A to deca mogu da nauče samo od nas, odraslih. To je deo naše odgovornosti – ističe Marina Panić, jedan od pionira među profesorima koji su spojili tehnologiju i klasičnu nastavu.