Neuronaučnica: “U prvih 10 minuta od susreta sa detetom provereno znam da li je previše izloženo ekranima
Izloženost ekranima u savremenom dobu je toliko velika da je čak ustanovljen i termin “iPad kids”, a odnosi se na decu koja su odgajana tako da vreme koje su provodili ispred ekrana nikada nije bilo ograničeno. Ovo, svakako, uzima danak i donosi različite probleme i izazove kako samoj deci, tako i njihovim roditeljima, pa i društvu u celini. Stručnjaci za roditeljstvo, psiholozi i pedagozi neretko upozoravaju na ovaj problem i savetuju roditeljima da što više odlažu davanje mobilnih telefona, tableta i računara deci, te da bi trebalo da se suzdrže od toga pre treće godine njihovih mališana.
Činjenica je da savremene tehnologije imaju puno prednosti, ali naučnici su uglavnom jednoglasni u stavu da podizanje deteta ispred ekrana, a bez ograničenja ili kontrole, ipak može doneti više štete nego koristi.
Nedavno je jedna mlada TikTokerka koja je ranije radila u dnevnom dečjem centru, a sada se bavi istraživanjima na polju standardizovanih faza razvoja beba i dece, otkrila da ona i njene kolege uvek mogu da prepoznaju mališane koji su odgajani uz ekrane i one koji nisu. Njen snimak je pregledan više od 1, 4 milona puta i izazvao je brojne reakcije.
“Radim sa veoma malom decom, počev od tromesečnih beba do dece od tri godine. I dozvolite mi da vam kažem, svaki put kada imamo posla sa “iPad detetom”, mi, istraživači, to znamo. Ne treba nam mnogo vremena da to utvrdimo. Postoji velika razlika između beba koje su izložene ekranima 24 sata dnevno 7 dana u nedelji i beba koje to nisu, a to možemo da kažemo u prvih 10 minuta od susreta sa bebom“, započela je Liv svoje izlaganje.
Ako dete koje je naviklo da često gleda nešto na ekranu odjednom dobije ograničeno vreme ispred istog, to može dovesti do haosa.
“U jednom trenutku dajemo roditelju iPad, a ako beba ne može da dobije taj iPad, nastaje pakao, bukvalno smak sveta. Na primer, viđala sam bebe koje imaju samo osam do 10 meseci, a koje nisu zainteresovane za prave igračke za bebe, ali polude kada vide iPad. I to je zaista zabrinjavajuće”, objašnjava ona.
Liv se naknadno nadovezala na ovu temu uz još niz snimaka, pojašnjavajući šta tačno znači biti “iPad roditelj”. Ovaj fenomen, kaže ona, ne odnosi se na roditelje koji deci puštaju da odgledaju jednu epizodu omiljene serije ili crtanog filma. Termin se prevashodno odnosi na roditelje koji se u najvećoj meri oslanjaju na uređaje tipa tableta ili mobilnog telefona da zabave i okupiraju svoju decu.
Ona je u jednom od videa rezimirala neka od trenutnih istraživanja na ovu temu. Ona priznaje da je neophodno uraditi još studija tog tipa, ali ističe da je dostupno dovoljno istraživanja da roditelji koji odluče da odgajaju decu uz neograničeno vreme ispred ekrana treba da se zabrinu.