Tragedija u Beogradu: Osamnaestogodišnjak stradao zbog TikTok izazova
Foto: Prva TV Printscreen
Beograd je 17. novembra potresla vest o tragičnoj smrti Andreja Pupovca (18), koji je nastradao pokušavajući da snimi TikTok video. Život ovog mladića prerano je prekinut osam dana pre njegovog 19. rođendana, kada ga je na železničkoj stanici Rakovica udario strujni napon od 25.000 volti dok se penjao na vagon. Njegova smrt, koja je nastupila na licu mesta, ponovo je pokrenula pitanja o sigurnosti mladih na društvenim mrežama i rizicima opasnih izazova.
Andrejov otac, Aleksandar Pupovac, s bolom u glasu podelio je svoje iskustvo i apelovao na roditelje i decu da budu svesniji opasnosti koje nosi savremeni način života.
„Život mog deteta dobija vrednost ako ovo ispričam i tako možda spasim drugo dete,“ rekao je otac, dodajući: „Roditelji moraju znati šta njihova deca rade na internetu – na TikToku, Jutjubu, Fejsbuku i Instagramu.“
Šta se dogodilo te kobne večeri?
Andrej je te večeri, vraćajući se iz škole, bio u društvu druga s kojim je pio alkohol. U želji da snime video za društvene mreže, odlučili su da se približe vozu koji je stao na stanici. Dok je jedan drugar snimao mobilnim telefonom, Andrej je pokušao da se popne na vagon. Prema rečima radnika sa stanice, čim je stavio ruku na vagon, strujni napon ga je udario, izazvavši eksploziju koja je zapalila njegovo telo. Ostao je samo trag – jedna patika.
Vest o sinovljevoj smrti Aleksandar je saznao na šokantan način – policija je donela mobilni telefon njegovoj majci, dok su prvi detalji stigli kroz lokalne vesti.
Apel roditelja i posledice opasnih izazova
Aleksandar Pupovac sada koristi svoju tragediju kao upozorenje. „Važno je da roditelji prate interesovanja svoje dece i budu svesni šta rade na društvenim mrežama. To nije samo zabava – može postati smrtonosno,“ istakao je.
Smrt Andreja Pupovca nije izolovan slučaj. U poslednjih nekoliko godina sve veći broj mladih nastradao je pokušavajući da izvede opasne izazove inspirisane trendovima sa društvenih mreža. Ovaj slučaj ponovo otvara pitanje odgovornosti roditelja, ali i digitalnih platformi koje omogućavaju širenje ovakvih sadržaja.
Da li su društvene mreže previše opasne za decu?
Ovo je prilika za širu raspravu o ulozi društvenih mreža u životima mladih i regulaciji sadržaja. U zemljama poput Kine i Indije, određene mreže i sadržaji već su zabranjeni kako bi se zaštitila najmlađa populacija. Da li bi slične mere trebalo uvesti i kod nas?
Andrejov otac se nada da će njegov apel pomoći da se slične tragedije ubuduće izbegnu. Sa suzama u očima zaključuje: „Ako ovo može da spasi jedno dete, onda moj sin nije uzalud izgubio život.“