Kako kod dece smanjiti potencijalnu zavisnost od interneta, a povećati njihovu bezbednost na internetu?
Jedan od načina za postizanje bezbednosti na internetu jeste instaliranje određenih bezbednosnih aplikacija.
Veoma često stručnjaci za digitalne aplikacije kreiraju nove, korisne i bezbedne aplikacije koje se mogu instalirati na svakom digitalnom uređaju. Jedan od ključnih faktora za smanjenje zavisnosti dece od interneta i bezbedno korišćenje digitalnih uređaja, jesu aplikacije.
Neki roditelji misle da je to nepotrebno i da to neće mnogo uticati na bezbedniji online život dece, dok neki pak misle da je nemoguće instalirati aplikaciju detetu na uređaj jer će dete čim izađe iz kuće ukloniti aplikaciju. Nažalost, to je samo pokazatelj neupućenosti roditelja kada je u pitanju bezbednost njihove dece na internetu.
Praksa nam kazuje da bilo koji vid zaštite umanjuje rizik od nebezbednosti na internetu i pojave zavisnosti.
Da, sigurno je da će deca starijeg školskog uzrasta pokušati da deinstaliraju aplikaciju, ali ako se sa njima otvoreno razgovara i ukaže im se sa kojim sve životnim problemima mogu da se susretnu, garantujem da će većina dece samovoljno instalirati bezbednosne aplikacije.
Šta sve nekontrolisano korišćenje interneta može da prouzrokuje kod dece?
Zavisnost – jedan od najvećih izazova kod igranja online igrica i korišćenje interneta je razvoj zavisnosti. Zavisnost nastaje usled svakodnevnog korišćenja „nečega“ po nekoliko sati. Deca se mogu opsesivno fokusirati na igru i tada je teško zaustaviti ih i odvojiti ih od ekrana. Prekomerno korišćenje interneta može uticati na njihove mentalne, socijalne i emocionalne sposobnosti.
Socijalna izolacija – prekomerna izloženost ekranima može dovesti do socijalne izolacije kod dece. Umesto provođenja vremena sa drugom decom u stvarnom svetu, deca mogu sebe povući u virtuelni svet. To može dovesti do stagnacije u razvoju socijalnih veština, koje su veoma važne za njihov emocionalni, socijalni i mentalni razvoj.
Neprikladni sadržaji – mnoge igrice sadrže elemente nasilja. Takođe, njihova tematika je često neprikladna i utiče na zdrav razvoj dece. Važno je deci objasniti da je zbog njihove bezbednosti, zbog njihovog zdravlja, mentalnog i emocionalnog, neophodno onemogućiti aplikacijama koje koriste posetu neprilagođenim sadržajima.
Opasnost od cyberbullinga – online igrice pružaju mogućnost interakcije sa drugim igračima, ali to nosi i neku vrstu rizika. Deca mogu biti vređana i zlostavljana putem igrica i lažnih profila na igricama. To može uticati na njihovo zdravlje, samopouzdanje i bezbednost.
Preko 750.000 hiljada predatora je svake sekunde na internetu i kriju se iza lažnih profila.
Nedostatak fizičke aktivnosti – usled predugog sedenja ispred ekrana, gubi se želja za fizičkom aktivnošću. Nedovoljna fizička aktivnost utiče na zdravlje dece dovodeći do gojaznosti, loše kondicije, problema sa mišićima i kostima.
Šta mogu roditelji preduzeti?
Postaviti aplikacije za ograničenje vremena – jasna pravila o vremenu koje se provodi na internetu, a to je najbolje kroz aplikaciju, jer obećanje deteta da neće još dugo biti na internetu je kratkoročno jer su igrice i online sadržaji psihološki dizajnirani da drže pažnju i zbog toga je deci jako teško da prepoznaju kada je dosta.
Nadgledati povremeno sadržaj koji deca konzumiraju – tako će roditelji biti upućeni u aktivnosti koje dete konzumira sa interneta i moći će da prepoznaju ukoliko dođe do nagle promene u ponašanju deteta.
Podsticati raznolike aktivnosti – podržati dete u raznim društvenim, fizičkim, umetničkim aktivnostima kako bi što manje vremena provodilo na igricama.
Komunikacija – održavanje otvorene komunikacije sa decom o njihovom online životu. Razgovarajte o rizicima i izazovima na internetu. Podstičite ih da vam se u svakom trenutku obrate ukoliko primete da ih neki sadržaj sa interneta uznemiruje.
Edukacija o online sigurnosti – edukujte ih kako da se zaštite u virtuelnom svetu, pokažite im naš sajt Fondacije i naučite ih da i sami istražuju o bezbednosti na internetu.
Roditelji i staratelji imaju najvažniju ulogu u osiguravanju sigurnog i uravnoteženog iskustva dece na internetu. Postavljanje aplikacija, granica, nadzor, edukacija o online bezbednosti su ključni faktori za smanjenje potencijalne opasnosti od zavisnosti dece od interneta.
Cilj nam je isti: da nam deca ostanu bezbedna i mentalno i emocionalno zdrava u digitalnom dobu.