Internet nasilje već uveliko je jedan od gorućih problema modernog doba kod dece
U internet komunikaciji ponekad korisnici dobiju agresivne poruke, takozvani “Cyberbullying “.
Posledice mogu da traju dugo i da na različite načine utiču na pojedinca. Prema izveštaju koji je sprovela Krovna organizacija mladih Srbije, svaka treća mlada osoba u Srbiji doživela je digitalno nasilje.
„Jednostavno imate ljude koji su željni popularnosti i onda imate situaciju šta god da se dešava što je zanimljivo ljudima pre će da snimaju, nego da priteknu u pomoć, a nasilje se oduvek dešavalo i pre interneta i društvenih mreža. U osnovi, priča je vezana za tu kulturu popularnosti. Jako je važno biti popularan“, kaže internet stručnjak Dragan Varagić.
Brojni stručnjaci upozoravaju da je digitalno nasilje jedan od gorućih problema modernog doba kada su u pitanju deca.
„Mi tek sada shvatamo da se nešto dešava i tek smo u začetku onoga što bi trebalo da radimo dakle, postoji način gde bi trebalo sistemski da se rešava da u školama učimo decu koje su posledice govora mržnje na internetu, šta mi kao društvo možemo da odgovorimo, a možemo, samo je pitanje da li ćemo se ovom problemu dovoljno posvetiti. Da li će naše Ministarstvo obrazovanja uvesti predmet koji će govoriti o ovom problemu na neki kvalitetniji način, jer da bi dete shvatilo, moraš mu to i prilagoditi“, navodi igor Jurić iz centra za nestalu i zlostavljanu decu.
Slučajevi nasilja među decom i mladima koje se preliva i u „online“ sferu, a koji su okončani tragično privlače više pažnje medija. Međutim, često u senzacionalističkom tonu.
„Treba ići u dva pravca, jedan pravac je edukacija, da shvate šta je, drugi pravac, da to nije pozitivno, treća stvar, da se vidi kako da se sankcionišu oni koji snimaju. Štos je u tome da se te stvari dešavaju zbog toga što neko hoće da snimi nešto i onda nagovori nekog drugog da maltretira nekog trećeg“, dodaje Varagić.
Kako navodi Igor Jurić, jako je važno poverenje roditelja i dece da bi mlade osobe prijavile internet nasilje.
„Vi morate da se edukujete i informišete, ne možete da kažete da vas ne interesuju društvene mreže jer jednostavno moraju zbog vaše dece. Morate znati kako fukcionišu te mreže i zajedno sa decom da prolazite kroz način njihovog komuniciranja na društvenim mrežama i kako da zaštite svoje profile da i ako se nešto desi da imaju osobu kojoj će se poveriti, a to jesu roditelji“, ističe Igor Jurić.
Zahtevi za strožim zakonima, ograničavanje ili zabranu korišćenja internet platformi ubrzo utihnu, između ostalog i zato što se pojedinačni incidenti ne rešavaju opštim zabranama. Dobra zakonodavna rešenja, međutim, obuhvataju podizanje odgovornosti škola i srodnih struktura za sprovođenje edukativnih i preventivnih programa, praćenje ponašanja, prepoznavanje vršnjačkog nasilja, znakova depresije i slično.