Šta svaki roditelj treba da zna pre nego što svom detetu kupi telefon ?
Pitanje za čijim odgovorom traga svaki roditelj danas. Ne postoji tačno odredjena starosna granica kada je preporučljivo detetu pokloniti mobilni telefon ili računar. To svakako zavisi od nekoliko faktora od kojih su najznačajniji zrelost deteta, potreba roditelja da bude u kontaktu sa detetom, kao i od same potrebe kompijutera u svrhe obrazovanja deteta.
Najbitnije je kada se odlučite na taj korak da detetu kupite mobilni telefon, obavezno zajedno sa detetom uplovite u svet interneta i prenesete mu sva svoja znanja i iskustva vezana za prednosti i mane korišćenja digitalnih uređaja.
Svakako najbitnije od svega je da ne zaboravite da posavetujete svoje dete da :
- Bira osobe sa kojima će se dopisivati i dati svoj broj telefona .
- Ne zaboravite da sa detetom dogovorite vreme koje će provesti ispred ekrana.
- Dogovorite i predočite detetu sadržaje koji su korisni kao i one koje treba da izbegava prilikom korišćenja mobilnih telefona i interneta.
- Ukoliko koristi neku od društvenih mreža, predočiti detetu koliko je važno da bude obazrivo ukoliko dodje u kontakt sa ljudima koje ne poznaje.
- Naučite dete na koji način se podešavaju pravila privatnosti koja zajedno sa detetom možete podesiti na detetovim nalozima.
- Posavetujte dete da ukoliko mu stigne poruka sa nepoznatog broja ili profila na društvenoj mreži, važno je da na takve poruke ne odgovara. Kako u stvarnom svetu ne razgovara sa nepoznatim ljudima, tako treba da posmatra i online svet.
- Poruke uvek mogu biti tumačene na više načina, tako da bezazlena šala može nekoga da povredi, važno je da dete uvek vodi računa o tome šta i kome šalje.
- Ukoliko dete želi da podeli fotografiju na kojoj se nalaze njegovi drugovi, bilo bi dobro da ih obavezno pre postavljanja njihove fotografije na internet pita za dozvolu.
- Ukoliko dete dobije poruku neprimerenog sadržaja, podstaknite ga da razgovara sa vama ili bilo kim odraslim u koga ima poverenja, bilo da je to učiteljica, nastavnik, psiholog, pedagog. Sačuvajte sve dokaze o sadržaju, datumu i vremenu prijema poruke.
- Ukoliko je reč o ozbiljnim pretnjama, ne zanemarujte to već razmislite o tome da slučaj prijavite.
- Jako je važno da vi kao roditelj konstantno učite o svim novostima na internetu i svemu što vaše dete koristi.
MORATE BITI UKLJUČENI U ONLINE ŽIVOT DETETA KAO ŠTO STE UKLJUČENI U OFFLINE ŽIVOT DETETA.