Šta vi kao roditelj možete učiniti kada je vaše dete žrtva cyberbullying-a?
Statistički podaci govore da je svako treće dete u Srbiji žrtva nekog oblika digitalnog nasilja. Nažalost, predvidjanja su takva da ukoliko nešto ne preduzmemo broj dece koja trpe digitalno nasilje- cyberbullying, će se udvostručiti u narednom periodu.
Ukoliko je vaše dete žrtva vršnjačkog – digitalnog nasilja, vi kao roditelj uradite sledeće:
Postarajte se da se vaše dete oseća sigurno – Sigurnost i dobrobit deteta bi trebalo da bude uvek na prvom mestu. Ponudite mu bezuslovnu podršku. Roditelji bi trebalo da budu jasni u komunikaciji sa detetom da žele zajednički rezultat, a to je da maltretiranje nestane.
Pričajte i saslušajte vaše dete – započnite razgovor sa vašim detetom o aktuelnoj situaciji. Potrudite se da nemate preterano burnu reakciju. Saznajte šta se tačno dogodilo i na koji način. Važno je da ne minimalizujete situaciju i nalazite opravdanja za agresora.
Prikupite dokaze – Odštampajte ili napravite snimke ekrana na kojima su konverzacije, poruke, slike ili bilo koji drugi materijal koji upućuje na maltretiranje.
Sarađujte sa školom – Većina škola ima protokole za ponašanje u slučaju bullyng-a. Potražite pomoć direktora škole ukoliko je agresor u školi. Vaše dete ima pravo da se oseća sigurno u školi, nastavnici bi trebalo to da mu obezbede adekvatnim procedurama u slučaju bullying-a.
Uzdržite se od kontaktiranja roditelja agresora – Neki roditelji suočeni sa optužbama da je njihovo dete uključeno u cyberbullying mogu postati suviše defanzivni i ne mogu razumeti vašu nameru . Budite oprezni u kontaktima koje pravite kako bi zaobišli dodatnu dramu i moguće pogoršanje situacije.
Kontaktirajte provajdere sajta na kome se pojavio negativan sadržaj – Cyberbullying narušava pravila ponašanja na svim zvaničnim sajtovima ( websites,app, internet ili telefonske kompanije). Kontaktirajte provajdera bez obzira da li vaše dete može identifikovati agresora.
Kada su u pitanju fizičke pretnje kontaktirajte policiju – Postoje procedure vezane za online pretnje, policija može pomoći u razrešenju ovakvih slučajeva jer poseduje dosijee, izvore i relevantnu tehnologiju.
Ukoliko je potrebno potražite pomoć psihologa – Detetu može koristiti razgovor sa stručnom osobom. Dete može lakše prihvatiti nekog trećeg ko situaciju sagledava objektivnije.
Preduzmite mere da bi ste sprečili ponavljanje cyberbullying-a – Ukoliko je vaše dete maltretirano preko društvenih mreža kao što su facebook, instragram, snapchat, twiter postavite privatne kontrole u okviru svake platforme da bi blokirali nasilnike, podnesite tužbu. Ohrabrite decu da pričaju sa vama na vreme dok stvari još nisu izmakle kontroli.
BAVITE SE PREVENTIVOM DA NE DODJE DO OVAKVIH PROBLEMA.