Zašto je važno da roditelji znaju šta je to “Digitalni detox”?
Definicija reči detoks – čišćenje.
Većina ljudi je čula za detoks organizma, koji se odnosi na zamenu ili trenutno (potpuno) izbacivanje hrane koja sadrži određene nutritivne vrednosti koje štetno utiču na organizam.
Takođe, postoji i detoks uma, što bi značilo čitanje korisnih knjiga, sadržaja koji utiču na to da se mozak pročisti od štetnih misli.
Digitalni detoks se primenjuje tako što se blokiraju svi štetni sadržaji na internetu, instalira aplikacija za ograničenje vremena koje se provodi na internetu i jedan određeni vremenski period se bude offline.
Jedan od naših najvećih stručnjaka u oblasti autizma prof. Dr Nenad Glumbić ukazao je na mnogobrojne posledice ekranizacije dece, a to su:
- poremećaj pažnje,
- hiperaktivnost,
- loši rezultati u školi,
- gojaznost,
- poremećaj spavanja,
- problemi u ponašanju,
- emocionalni poremećaji,
- poremećaji komunikacije i dr.
Kao posledice navedenog najviše su pogođeni putevi koji podržavaju razvoj govora, egzekutivnih funkcija, vizuelne obrade slike i multimodalne asocijacije.
Deca koja su u prvoj godini izložena ekranima, u poređenju sa “neekranizovanom” decom, imaju dvostruko veću verovatnoću da dobiju autizam u trećoj godini. Izloženost ekranima 2 do 3 sata u toku dana u jaslenom uzrastu povećava šanse za autizam 3,48 puta.
Ako dete već ima autizam, što je više izloženo ekranima simptomi su teži.
U takvim, i u blažim slučajevima, preporuka je DIGITALNI DETOKS, što podrazumeva ograničenje upotrebe ekrana ili ukidanje u potpunosti na određeno vreme. Rezultati poboljšanja socijalnih sposobnosti kod dece se mogu uočiti već posle par meseci nakon digitalnog detoksa. – poručuje prof. dr Glumbić