Klinički psiholog Vlajko Panović otkriva zašto su NAŠA DECA “NESPOSOBNA ZA ŽIVOT”
Klinički psiholog Vlajko Panović smatra da roditelji ne smeju da štite svoju decu od obaveza i odgovornosti, i da ih obavezno zaposle.
Ispričaću vam jednu odličnu priču. Jedan otac, kad god je dete našto pogrešilo ili bilo drsko, insistirao je da nauči neki novi pojam iz encikolopedije. Taj novi pojam je morao da ispriča ocu i da donekle objasni.
Desilo se to da se dete vremenom zainteresovalo za enciklopediju i kasnije je to dete pobedilo u nekoliko kvizova. Veoma je važno da roditelj traga za obrascem koji će pomoći da dete razume ono što se od njega očekuje. Samo na tom putu, ja vas molim, nemojte vikati na dete. To je jedna od najvećih grešaka koje mnogi roditelji prave. Nema vikanja. Vikom, galamom ništa ne možemo da postignemo. Setite se one mudre priče da tamo gde ljudi viču, srca im se udaljavaju. Sami treba da budemo bliski. Deca treba da nam poveruju, a kako da nam poveruju ako mi s njima nismo bliski, ako smo im neprijatni… Ako roditelj galami, preti, ucenjuje, tu se ne može razviti bliskost.
I još jedna jako važna dimenzija – zaposlite vašu decu! Nemojte decu štititi od obaveza. Nemojte, molim vas! Mnogi roditelji kažu: Ako smo se mi mučili, ne moraju naša deca. Zamislite, oni rad doživljavaju kao muku. Rad u kome treba da se otkriva zadovoljstvo. Oni unapred devalviraju, odbacuju mogućnost da dete zavoli rad.
Zaposlite im ruke. Ne zaboravite koliku važnost kod dece imaju prsti, a savremena deca sve manje koriste prste. Deci treba davati što više igara gde će razvijati finu motoriku prstima u najranijem detinjstvu. Naša šaka ima veću prezentaciju u kori velikog mozga nego čitav donji deo tela. Istraživanja su pokazala da se deca intelektualno i emocionalno sporije razvijaju zato što ne koriste šaku, već igrajući igrice koriste samo dva prsta, držeći miša. Zato je važno da deci, bar do tri godine, ne date da gledaju televiziju, već ih što više vodite u prirodu. Igrajte se s njima, neka zaposle i šaku i ruke, neka skaču, trče, vrte se, okreću, penju… Naučimo decu da znaju da se brinu o sebi: da isprže jaje, da ušiju dugme…
Mi hendikepiramo decu, jer ih ne učimo veštinama preživljavanja, nego poneti time da nam deca ne zakasne u Evropu kupujemo im najskuplje kompjutere, a u stvari smo skupo platili najmoćnijeg neprijatelja. Kad detetu kupite računar, prva stvar koju mora da nauči jeste da kompjuteri mogu biti korisni, ali samo ako znamo da ih na pravi način koristimo, a ne za naše porodično i društveno otuđenje.
Aplikacije i postavke mobilnih uređaja omogućuju nam upravljanje vremenom pred malim ekranima. Ukoliko želite pratiti screen time i nadgledati sadržaje koje vaše dete koristi, evo kako!
Kontrolu nad vremenom provedenim pred malim ekranom možete uključiti pomoću postavki mobilnog uređaja. Na taj se način prati vreme korišćenja uređaja uz istovremenu mogućnost upravljanja sadržaja koji dete koristi.
1. Uputstvo za korisnike iPhone mobilnih uređaja
- Otvorite Podešavanja na svome uređaju – Vreme upotrebe ekrana – Ograničenja aplikacija, a zatim kliknete na Dodaj ograničenje.
- Sledeći korak je kliknuti na Kreativnost – označiti željenu aplikaciju pa kliknuti na Sledeće. Dalje, potrebno je uneti željeno vreme koje želite da vaše dete provodi u ovoj aplikaciji pa kliknite na Dodaj.
Od trenutka postavljanja ograničenja, obaveštenje će stizati 5 minuta pre nego se dosegne postavljeni vremenski limit. Kada istekne vreme, morate uneti lozinku za ponovno korišćenje aplikacije.
2.Na svoje Android pametne uređaje možete instalirati aplikacije koje nude opciju ograničavanja vremena upotrebe ekrana. Jedna od takvih aplikacija je Google -ov Family Linka . To je aplikacija pomoću koje možete upravljati vremenom upotrebe pojedine aplikacije svoga deteta. Potrebno je otvoriti Google račune za dete i roditelja na odvojenim uređajima i povezati račune. Pomoću Family Linka roditelji mogu kreirati google račun svom detetu. Nakon povezivanja računa, roditelji mogu koristiti Family Linka da bi lakše pratili vreme upotrebe uređaja i upravljali sadržajem koje dete koristi.
Kada povežete račune, potrebno je slediti sledeće korake:
- Otvorite aplikaciju Family Link.
- Nakon što se uređaji roditelja i deteta povežu, otvoriće se naslovna stranica korisničkog računa vašeg deteta. Na naslovnici će se prikazati sve aplikacije koje dete koristi i koliko je vremena provelo pred ekranom. Kako biste upravljali vremenom provedenim pred ekranom, kliknite na Ograniči.
- Nakon toga, kliknite na ikonu. Kada se otvori padajući meni, kliknite na Postavljanje ograničenja.
- Poslednji korak je postaviti vremensko ograničenje za željenu aplikaciju i kliknuti na Postavi.
Osim navedenih, postoje i druge aplikacije kojima možete postaviti roditeljski nadzor. Ali, potrebno je uzeti u obzir da uvek postoje sadržaji koji će se neopaženo provući kroz postavljene filtere ograničenja sadržaja, unesen lažan datum rođenja i brojni drugi načini zaobilaženja postavki roditeljskog nadzora. Zato, osim ovakvih aplikacija, preporučujemo da otvoreno pričate sa svojom djecom o korišćenju digitalnih uređaja kao i o sadržaju s kojim se susreću. Razvijanje otvorenog odnosa koji podstiče kritičko razmišljanje najvažniji je uslov za sigurnost vašeg deteta u online svetu!