Roblox omogućava deca se kockaju na internetu
U novoj zajedničkoj tužbi podnetoj u Severnom okrugu Kalifornije dva roditelja optužuju Roblox da nezakonito omogućava deci da se kockaju, prenosi techcrunch.com.
Iako kockanje nije dozvoljeno na platformi, koja nudi milione virtuelnih igara namenjenih deci i tinejdžerima, tužba ukazuje na veb stranice za kockanje trećih strana koje pozivaju korisnike da igraju blekdžek, slotove, rulet i druge igre na sreću koristeći Roblox-ovu in-game valutu.
Majke dece podnele su tužbu
Tužba je podneta u ime tužilaca Rejčel Kolvin i Danijel Sas, majki dece koje su se kockale na veb lokacijama povezanim sa Roblox-ovom virtuelnom valutom, Robukom. Oba roditelja tvrde da su njihova deca izgubila hiljade Robuxom kockanja na ovim veb stranicama bez njihovog znanja. Robux trenutno prodaje 800 Robuxa na svojoj veb stranici za 9,99 dolara, uz veće popuste za veće količine digitalne valute.
U tužbi se posebno navode RBKSFlip, Blokflip i RBLKSVild kao učesnici “ilegalnog kockanja koje cilja na decu širom zemlje”. Vlasnici tih veb lokacija navedeni su kao optuženi zajedno sa samim Roblox-om. RBKSFlip, koji privlači igrače “zabavnim i poštenim igrama”, je na radaru Roblok zajednice od najmanje 2019. godine i nastavlja sa radom i danas.
Šta je Roblox?
Sam Roblox je ogromna zbirka virtuelnih iskustava, a ne igra u tradicionalnom smislu. Ova iskustva, koja su osmislili i amateri i profesionalni programeri, mogu jednostavno da oslikavaju kockanje prikazujući, na primer, kazina ili dilere karata, ali “iskustva koja uključuju simulirano kockanje, uključujući igranje sa virtuelnim čipovima, simulirano klađenje ili razmenu stvarnog novca, Robuk-a ili vrednih predmeti iz iskustva nisu dozvoljeni”.
Tužioci nazivaju ta pravila pogrešnim, s obzirom na očiglednu toleranciju Roblox-a prema sajtovima za klađenje. “U svojim Uslovima korišćenja usluge, Roblox lažno predstavlja roditeljima i drugim korisnicima da su njegova platforma i digitalna valuta bezbedne. Ovo predstavljanje je lažno ili, u najboljem slučaju, obmanjujuće”, navodi se u tužbi.
U tužbi se navodi da Roblox održava kontrolu nad protokom Robuk-a i stoga ima potpuno znanje o sumnjivim sajtovima za kockanje koji mame decu da se igraju sa virtuelnom valutom.
“Roblox bi, naravno, mogao da zabrani i/ili spreči veb-sajtove za kockanje da koriste Roblok ekosistem i digitalnu valutu kako bi omogućili nelegalno kockanje, ali to ne čini”, navodi se u tužbi, koja optužuje kompaniju da profitira od opisane šeme u milione dolara naplaćivanjem naknada od 30 odsto na transakcije.
Tvrde da stranice za kockanje nisu povezane s njima
U e-mailu TechCrunchu, Roblox je odbio da odgovori na konkretna pitanja, ali je naglasio da stranice za kockanje ni na koji način nisu povezane s Robloxom.
“Nepošteni akteri nezakonito koriste Robloxovo intelektualno vlasništvo i brendiranje kako bi upravljali takvim stranicama kršeći naše standarde”, napisala je kompanija u saopštenju i dodala:
“Sigurno i usklađeno internetsko iskustvo za korisnike Robloxa glavna je misija kompanije. Roblox će nastaviti biti oprezan u borbi protiv subjekata koji se bave praksama koje krše naša pravila ili ugrožavaju sigurnost naše zajednice”.
Roblox je takođe istakao da ima zaposlene koji istražuju web stranice poput onih navedenih u tužbi i u nekim slučajevima mogu tražiti uklanjanje tih stranica. Ali s obzirom na formulaciju kompanije, nije jasno da Roblox smatra kako ove etablirane stranice za kockanje krše njegove uslove pružanja usluge korišćenjem Robuxa za kockanje maloletnika van platforme. Roblox je sigurno imao dovoljno vremena da pokrene pravni postupak protiv tih stranica ili na neki drugi način da zatvori rupe u propisima koje ih omogućuju.
U e-mailu TechCrunchu direktor korporativnih komunikacija Robloxa Cris Paden pojasnio je da stranice za kockanje koje koriste Robux doista krše standarde zajednice platforme i uslove usluge.
Paden je ukazao TechCrunchu na pravila koja zabranjuju “iskustva koja uključuju simulirano kockanje, uključujući igranje s virtualnim žetonima, simulirano klađenje ili razmenu stvarnog novca, Robuxa ili vrednih predmeta iz igara”, koje kompanija tumači kao primenjive van platforme.
Roblox je odbio da potvrdi da li je kompanija pokrenula pravni postupak protiv web stranica navedenih u tužbi, navodeći da je sudski spor u toku. “Nije tačno sugerisati da se ne borimo protiv njih ako je web stranica aktivna”, rekao je Paden.
Zabranjuje kockanje, ali podstiče nešto slično
Iako Roblox zabranjuje kockanje u igri, on potstiče nekoliko drugih ozloglašenih oblika virtualne trgovine. Mnoga Roblox iskustva mame mlade igrače škrinjama s plenom (lootbox) – nasumičnim virtuelnim dobrima plaćenim stvarnim novcem putem valute u igri. Lootboxovi su još uvek legalni u SAD-u, ali su zabranjeni u zemljama poput Holandije. Ova praksa bi mogla biti posledica represije u celoj EU koja će imati široke posledice za programere igara koji odluče da povećaju prihode unosnom, predatorskom praksom.
Roblox je takođe dodao podršku za ograničeno izdanje virtualnih artikala u poslednjih nekoliko godina, omogućujući programerima da ponude posebne virtualne robe koje se prodaju u numerisanim količinama. Ograničenja nude programerima još jedan izvor prihoda, ali njihova privlačnost poput NFT-a i Robloxova odluka da potakne potpunu trgovačku ekonomiju temeljenu na Robuxu izazivaju zabrinutost s obzirom na to da je platforma usmerena na decu i tinejdžere.