Psiholog Vesna Janjević: Rano i bespotrebno uključivanje telefona, tableta, ekrana uopšte u život dece jeste naš veliki problem
Vesna Janjević je školski psiholog sa dugogodišnjim iskustvom, jedan od saradnika UNICEF-a, autor i koautor nekoliko priručnika za roditelje i didaktičkih materijala.
Govoreći o komunikaciji u ranom uzrastu, naša sagovornica je jednom prilikom rekla da je jedan od „krivaca“ za to što deca kasnije progovaraju upravo manjak direktne komunikacije sa najbližima.
– Viđam sasvim malu decu u tramvaju kojoj se odmah vadi telefon, daje sadržaj. A želimo socijalizovanu bebu. Čemu ekran? Pa beba gleda okolo, u ljude koji se najčešće smeše kad ih pogleda, prati otvaranje i zatvaranje vrata na stanicama… sve to je doživljaj koji joj treba i koji je dovoljan sam po sebi. Ako sasvim malu decu uključujemo u svakodnevne aktivnosti, ako očekujemo da budu odgovorni za delić kućnih poslova, a ne da žive u hotelu sa kompletnom uslugom, biće bolje i za njih i za nas. – objašnjava psiholog Vesna Janjević Popović i savetuje roditeljima da obavezno pročitaju i UNICEF-ovu knjigu koja nosi naziv „Pametna knjiga za mame i tate“
– Deca se rađaju sa urođenom potrebom za kontaktom sa drugim ljudima. Već u prvim danima života ljudi su najvažniji deo sveta koji upoznaje. Naoružane bespomoćnošću, plačem, osmehom, osnovnim veštinama koje su im potrebne da uspostave komunikaciju, skrenu pažnju na sebe. Dete postaje svesno sebe u odnosu s drugim ljudima, uči o njima, o sebi, prilagođava svoje ponašanje stiče različita iskustva. Stvara svoju ličnost. – kaže psiholog Vesna Janjević Popović.
Rano i bespotrebno uključivanje telefona, tableta, ekrana uopšte jeste naš veliki problem, ističe naša sagovornica.